ආදරණීය වැලද ගැනීමකින් ඔබේ ශරීර සෞඛ්‍යයට ලැබෙන දේවල්

සමහර අවස්ථාවල පුද්ගලයකුගේ සැනසීම වෙනුවෙන් ඔබට කළ හැකි හොඳම දේ නම් වැලඳ ගැනීමකින් ලබාදෙන උණුසුම සහ ආදරය පිරිනැමීමයි. ඔබේ ආදරණීයයන්ට ඔවුන් ආරක්ෂිත බවත් තමන් තනියම නොවන බවත් සන්නිවේදනය කරනු ඇත. ඉතින් සෑම දෙනාටම ප්‍රීතිමත් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කිරීමට අවශ්‍ය බැවින් වැලඳ ගැනීම ඊට දායක වීමට පහසු සහ ඉතා ප්‍රයෝජනවත් දෙයකි.

1. මිනිස් ස්පර්ශය එතරම් වැදගත් වන්නේ ඇයි?

මානව ස්පර්ශය සන්නිවේදනයේ වඩාත්ම සමීප ආකාරය වන අතර එය ස්වාභාවිකවම වඩාත්ම ප්‍රතිලාභ ගෙන එයි. හුදකලා බවක් දැනෙන අය බොහෝ විට යමක් අතුරුදහන් වී ඇති බව වටහා ගනී, නමුත් එය වැලඳ ගැනීමක් තරම් සරල දෙයක් බව අපි නොදනිමු. පුද්ගලයන් 40,000ක් සහභාගී වූ සමීක්ෂණයකට අනුව, ස්පර්ශය හා සම්බන්ධ වඩාත් පොදු වචන වූයේ

“සැනසීම, උණුසුම සහ ආදරය” යන්නයි.

2. වැලඳගැනීමෙන් ඔබට අසනීප වීමේ අවස්ථාව අඩු විය හැක.

අධ්‍යයනයකින් පෙනී යන්නේ සමාජ සහයෝගය සහ වැලඳගැනීම් ලබන පුද්ගලයන්ට ආසාදනවලින් තරමක් ආරක්ෂා විය හැකි බවයි. සෞඛ්‍ය සම්පන්න වැඩිහිටියන් 404 දෙනෙකු එයට සහභාගී වූ අතර, වැලඳගැනීම් ලැබීමෙන් පසු ඔවුන් සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව වෛරසයකට නිරාවරණය වූ අතර පසුව අසනීපයේ සලකුණු නිරීක්ෂණය කරන ලදී. ප්‍රතිඵලවලින් පෙනී ගියේ සහාය සහ වැලඳගැනීම් ආසාදනය වීමේ අවදානම අඩු කරන බවයි.

3. දිගු වැලඳ ගැනීම් අපට බෙහෙවින් වැදගත් වෙන්නේ ඇයි?

මිනිසුන් කෙටි වැලඳගැනීම්වලට පුරුදු වී ඇත, නමුත් අපි මෙය දැනගත් පසු එම කෙටි වැලඳගැනීම විශාල කිරීමේ හේතුවක් තිබේ. වැලඳගැනීම්වල කාලසීමාව පිළිබඳව අධ්‍යයනයක් සිදු කරන ලද අතර එහිදී සහභාගිවන්නන්ට තත්පර 1- 5 සහ 10 ක් අතර ප්‍රමාණයක් වැලඳ ගැනීමට සිදු විය. ප්‍රතිඵලවලින් පෙන්නුම් කළේ තත්පරයක වැලඳගැනීම් අවම වශයෙන් ප්‍රසන්න වූ අතර තත්පර 10ක වැලඳගැනීම් වඩාත් සතුටට පත් වූ බවයි. සරල වැලඳගැනීමකින් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ අති විශාල වන අතර, ස්පර්ශය සමඟ එය විශාල ලෙස ප්‍රතිඵල ලබා දෙයි.

4. වැලඳ ගැනීම් මඟින් ආතතිය අඩු කර ගත හැකි අතර, එය සතුට වැඩි කරයි

වැලඳගැනීම් මඟින් “ප්‍රීතිමත් හෝමෝන” හෝ ඔක්සිටොසින් නිපදවන අතර එය බොහෝ විට “හුරතල් කිරීම” හෝ “ආදරය” හෝමෝන ලෙස හැඳින්වේ. අපි වැඩි වැඩියෙන් ස්පර්ශ කරන විට හෝ වැලඳ ගන්නා තරමට, එය වැඩි වැඩියෙන් නිපදවන අතර අපට වඩා හොඳින් දැනේ.

5. ශාරීරික ස්පර්ශය ඔබේ හෘද සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කළ හැකිය.

මෙම අධ්‍යයනයට අනුව, වැලඳගැනීම් මඟින් මිනිසුන් තුළ සැලකිය යුතු හෘද ප්‍රතිලාභ අත්කර ගත හැකිය. පර්යේෂකයන් 200 දෙනෙකුගෙන් යුත් කණ්ඩායමක් කණ්ඩායම් 2 කට බෙදී පළමු එකේදී ජෝඩුවලට රොමැන්ටික් වීඩියෝවක් නරඹන අතරතුර විනාඩි 10ක් අත් අල්ලාගෙන තත්පර 20ක් වැලඳ ගැනීමට සිදු වූ අතර දෙවැනි කණ්ඩායමට විනාඩි 10 තත්පර 20ක් ස්පර්ශ නොකර නිහඬව හිඳීමට සිදු විය. ප්‍රතිඵල පෙන්නුම් කළේ වඩාත් “ආදරණීය කණ්ඩායමේ” පුද්ගලයන් හෘද ස්පන්දන වේගය සහ රුධිර පීඩනය අඩු වීමක් පෙන්නුම් කරන බවයි.

(අන්තර්ජාලය ඇසුරෙනි)